Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

niedziela, 12 czerwca 2016

"Teraz albo nigdy"- Sarah Dessen

"Wieczność oznacza tak wiele różnych rzeczy. Nieustannie się zmienia i o to chodzi. Czasem trwa dwadzieścia minut, czasem sto lat, a innym razem po prostu tę jedną chwilę, która mogłaby się ciągnąć w nieskończoność. W wieczności ważne jest tylko to, że trwa."

Tytuł: "Teraz albo nigdy"
Autor: Sarah Dessen
Wydawnictwo: HarperCollins
Tłumaczenie: Maria Zawadzka
Data wydania: 18.05.2016r.
ISBN: 978-83-276-1840-5
Ilość stron: 384
 
     Jeśli regularnie odwiedzacie mojego bloga, z pewnością wiecie, że nie jestem fanką powieści New Adult- większość z nich jest dla mnie po prostu głupia- przerysowani bohaterowie, mdła fabuła i schematyczność- to mieszanka, która przyprawia mnie o mdłości i skutecznie odstrasza od tego gatunku, co nie znaczy, że nie potrafię docenić dobrej „młodzieżówki”, bo w tym oceanie tandety zdarzają się prawdziwe perełki i jedną z nich jest „Teraz albo nigdy” Sarah Dessen. 

     Styl autorki poznałam już kilka miesięcy temu, przy okazji recenzowania „Kołysanki”, która co prawda przypadła mi do gustu, ale zabrakło mi w niej tego „czegoś” co sprawia, że książka wyróżnia się na tle podobnych powieści, za to teraz-przyznaję otwarcie- zakochałam się w prozie Dessen.


     Macy- główna bohaterka „Teraz albo nigdy” jest idealna, a przynajmniej pretenduje do takiego miana. W ten sposób nie będzie kłopotem dla matki, która po śmierci męża i tak ledwo się trzyma. Dzięki temu będzie pasowała do Jasona, jej chłopaka, zakochanego w sobie nerda. Idealna córka, idealna uczennica, idealna dziewczyna idealnego chłopaka. Ciągle próbuje sprostać oczekiwaniom najbliższych i dopasować się do ich perfekcyjnie zaplanowanego życia, tylko czy ona sama jest szczęśliwa? Cóż, to jest jej świat, żyje tak od dawna i dla niej tak wygląda normalność, jednak szybko okazuje się, że poznanie zupełnie innego życia zmienia ułożoną Macy w spontaniczną, żądną przygód dziewczynę i co dziwne, ta zmiana bardzo jej odpowiada. Macy zaczyna odkrywać siebie na nowo i czerpie przyjemność z prostych, codziennych czynności, a wszystko to za sprawą chaotycznej Delii, szalonej Kristy, tajemniczego Wesa i reszty ekipy „FORTUNY”, która powoli staje się jej drugim domem. Pozostaje tylko jeden problem: co zrobić z dotychczasowym życiem? Niestety nie będzie to wcale takie proste i Macy sporo czasu zajmie uporządkowanie życia na nowo.

     Jeśli chodzi o styl autorki, to ciężko powiedzieć coś więcej: jest prosty, czytelny, nie męczy czytelnika i to chyba najważniejsze.

     Duży plus zależy się autorce, za pokazanie różnych relacji: oprócz oczywistego wątku miłosnego, który w podobnych powieściach występuje zawsze, pojawił się bardzo rozbudowany motyw relacji Macy z matką, które są wyjątkowo skomplikowane, a także temat traumy, żałoby i sposoby radzenia sobie ze stratą i to nie tylko z punktu widzenia Macy. W tej powieści niemalże każdy bohater poniósł stratę i każdy radzi sobie z żałobą w inny sposób. Dessen stworzyła bardzo mądrą, ciepłą i dojrzałą powieść New Adult, w której każdy znajdzie coś dla siebie, bo tematów jest naprawdę wiele, a przy tym uniknęła infantylizmu, który zazwyczaj towarzyszy podobnym powieścią. Cóż więcej mogę powiedzieć: Takie książki chcemy czytać;)
Za egzemplarz powieści dziękuję wydawnictwu HarperCollins
http://harpercollins.pl

Książka bierze udział w wyzwaniu:

Przeczytam tyle ile mam wzrostu: (+ 2,2cm.)

Teraz albo nigdy [Sarah Dessen]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję, za Twoją wizytę. Zostaw ślad swojej obecności...