Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

czwartek, 23 czerwca 2016

"Tylko Twoimi oczami"- Valerie Bielen

Tytuł: "Tylko Twoimi Oczami"
Autor: Valerie Bielen
Wydawnictwo: Prozami
Tłumaczenie: Jarosław Bobrowski
Data wydania: 26.04.2016r.
ISBN: 978-83-65223-44-9
Ilość stron: 298

     Kiedy otrzymałam propozycję zrecenzowania debiutanckiej powieści Valerie Bielen dość długo się wahałam. Zazwyczaj omijam powieści dotykające tematu niepełnosprawności ze względu na olbrzymi ciężar emocjonalny jaki za sobą niosą, a że życie na ogół nie jest usłane różami, w literaturze szukam raczej zapomnienia i radości, jednak tym razem coś mnie tknęło: może pozytywne opinie, z którymi się zapoznałam, a może bezgraniczne zaufanie do wydawnictwa Prozami, które dotychczas  nigdy mnie nie zawiodło, w każdym razie zdecydowałam się poznać "Tylko Twoimi Oczami" i zdecydowanie nie żałuję, bo po tę lekturę naprawdę warto sięgnąć
     Alice- 24-latka mieszkająca w Teltow pod Berlinem- pod wpływem chwili postanawia porzucić dotychczasowe życie i na pół roku przenieść się do Wenecji, gdzie będzie pracować jako Au Pair. Niestety, szybko okazuje się, że jej wymarzony raj na ziemi ma również wiele wad, a największą z nich jest rodzina Scarpów, u której mieszka i brak czasu by tak naprawdę poznać Wenecję. Jedynymi chwilami wytchnienia są dla Alice wieczory spędzone na altanie i kiedy dziewczyna zaczyna już przyzwyczajać się do tej rutyny, spotyka na swojej drodze tajemniczego niewidomego- Tobię, dzięki któremu poznaje zupełnie inny świat: wystawne bale, eleganckie restauracje, ale przede wszystkim odkrywa prawdziwe piękno Wenecji. Tylko czy Alice zechce kontynuować znajomość, gdy pozna prawdziwą tożsamość mężczyzny? I czy po latach samotności pozwoli sobie w końcu na miłość?

     Zanim skupię się na treści, kilka słów o wydaniu... Czy wy widzicie tę okładkę? Absolutnie się w niej zakochałam, jest tak klimatyczna, że mogłabym wpatrywać się w nią w nieskończoność, ale skupmy się na treści:
Bardzo podoba mi się styl autorki: bardzo subtelny, idealnie korespondujący z charakterem głównej bohaterki, co jest dość istotne biorąc pod uwagę, że całą historię poznajemy z punktu widzenia Alice. 
     Kilka słów należy się również bohaterom:
Alice- to bardzo ułożona, odpowiedzialna i wrażliwa młoda kobieta z głową pełną marzeń, których nie ma odwagi zrealizować. Jej ojciec zostawił matkę Alice, gdy tylko dowiedział się, że jest ona w ciąży, dlatego też Alice, nauczona przykładem matki, broni się przed miłością rękoma i nogami, nie pozwalając sobie na żadne, nawet najbardziej niewinne porywy serca.
Tobia zaś jest mężczyzną o bardzo złożonej psychice: wraz z utratą wzroku przeszedł całkowitą metamorfozę, stał się nieco cynicznym, wycofanym człowiekiem, który przestał wierzyć, że w życiu może go jeszcze spotkać coś dobrego. 

     Dwoje ludzi- pozornie zupełnie różnych-zaczynają odkrywać, jak wiele ich łączy. Biedna opiekunka i bogacz- brzmi jak bajka o Kopciuszku? Być może, bo trochę takową jest, jednak jeśli już, to jest to zupełnie nowa, świeża i znacznie piękniejsza wersja historii znanej z bajek i jestem pewna, że wzruszy niejedną romantyczną duszyczkę. 

     "Tylko Twoimi Oczami" to niezwykła historia o szukaniu swojego miejsca na ziemi i walce z przeciwnościami losu, pokazująca, że wbrew powszechniej opinii ludzie zmieniają się nie tylko na gorsze. To książka z bardzo pięknym przesłaniem, pokazuje nam, co tak naprawdę jest w życiu najważniejsze. Gorąco polecam wszystkim, którzy mają dość wszechobecnego wyścigu szczurów i chcą na chwilę zwolnić by dostrzec prawdziwe piękno tego świata.

Za egzemplarz dziękuję wydawnictwu Prozami


Książka bierze udział w wyzwaniu:
Przeczytam tyle ile mam wzrostu: (+2,2 cm.)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję, za Twoją wizytę. Zostaw ślad swojej obecności...