Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

piątek, 19 lutego 2016

Bestsellery Empiku- czy co najchętniej kupowaliśmy w 2015 roku...

 
 Stało się, już po raz 17. zostały rozdane Bestsellery Empiku- nagrody dla najpopularniejszych książek, filmów, płyt, gier oraz czasopism minionego roku. Ranking najlepszych tytułów przygotowywany jest na podstawie wyborów kilkudziesięciu milionów osób, które dokonują zakupów w salonach Empik w całym kraju oraz sklepie internetowym empik.com – każdy zakup to głos w tym największym plebiscycie kulturalnym w Polsce. Podczas tegorocznej edycji konkursu nagrody zostały przyznane w 13 kategoriach: 5 książkowych, 3 filmowych, 2 muzycznych, multimedialnej oraz 2 prasowych. Odrębną kategorią jest wydarzenie roku.

 Jak na książkoholika przystało, najbardziej interesowały mnie oczywiście nagrody przyznane w kategoriach książkowych, a tutaj prym wiodą panie. 

W kategorii literatura polska zwyciężyła, okrzyknięta w 2014 r. przez Zygmunta Miłoszewskiego "królową polskiego kryminału", Katarzyna Bonda za sprawą „Okularnika”, drugiego tom tetralogii „Cztery żywioły Saszy Załuskiej. Sama mam tę książkę na swojej półce i postaram się przeczytać jak najszybciej;)

W kategorii literatura obca wygrała debiutantka, rekomendowana przez samego Stephena Kinga. Bijąca rekordy sprzedaży w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii „Dziewczyna z pociągu” Pauli Hawkins rywalizowała o tytuł najpoczytniejszej powieści m.in. z najnowszą książką Michela Houellebecqa, ostatnią powieścią królowej kryminału skandynawskiego – Camilli Läckberg, czy kontynuacją serii „Millenium” autorstwa Davida Lagercrantza. 
Muszę przyznać, że jestem nieco zaskoczona tą wygraną, bo choć o "Dziewczynie z pociągu" było w ostatnich miesiącach niezwykle głośno, nie spodziewałam się, że wygra z tak wytrawnymi graczami.

Wśród książek dla dzieci największym zainteresowaniem cieszył się tytuł „Nela i tajemnice świata”. To trzecia publikacja autorstwa 10-letniej reporterki, która od pięciu lat zwiedza świat, a od dwóch prowadzi własny program telewizyjny i opisuje swoje podróże w książkach. 

W kategorii literatura dla młodzieży Bestsellerem Empiku została  kontynuacja ubiegłorocznego hitu „Zostań, jeśli kochasz”, czyli „Wróć, jeśli pamiętasz”.

Laur zwycięstwa w kategorii poradników przypadł popularnej vlogerce, Ewie Grzelakowskiej-Kostoglu, autorce książki „Red Lipstick Monster. Tajniki makijażu”, wszak osobowości internetowe coraz częściej odnoszą sukcesy jako autorzy książek;)

Zwycięzcy w pozostałych kategoriach to:
Muzyka:
 Muzyka polska: Stanisława Celińska-"Atramentowa..."  
 Muzyka zagraniczna: Adele- "25" (Faktycznie, płyta jest obłędna)

Gry: „Wiedźmin 3: Dziki gon” 

Wydarzenie roku 2015: „Wiedźmin 3: Dziki gon” 

Film:
Film polski: "Bogowie"- Łukasza Palkowskiego
Film zagraniczny: „Hobbit: Bitwa pięciu armii”- Petera Jacksona  
Film dla dzieci: "W głowie się nie mieści"-produkcja studia Disney Pixar  

Prasa:
Tygodnik: "Newsweek"
Miesięcznik: "Twój Styl"

Wszystkim laureatom serdecznie gratuluję;)

Czy są jakieś zaskoczenia? Według mnie tak, ale to już kwestia indywidualna.  
A was zaskoczyła któraś z nagród?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję, za Twoją wizytę. Zostaw ślad swojej obecności...