"Carrie Pilby. Nieznośnie genialna"- Caren Lissner

"Życie jest dalekie od ideału, dlatego warto nauczyć się radzić sobie z jego niedoskonałościami zawczasu, nim okaże się, że jest za późno..."

Tytuł: Carrie Pilby. Nieznośnie genialna
Autor: Caren Lissner
Wydawnictwo: HarperCollins
Tłumaczenie: Adriana Celińska
Data wydania: 04.11.2015r.
ISBN: 9788327614612
Ilość stron: 368

     Czuliście się kiedyś kompletnie niedopasowani do ludzi, wśród których się znaleźliście? Patrząc na innych zastanawialiście się co nimi kieruje? Jak mogą zachowywać się w taki czy inny sposób? Jeśli odpowiedź, na którekolwiek z powyższych pytań brzmi „tak”, to zdecydowanie powinniście przeczytać „Carrie Pilby. Nieznośnie genialna”.

     Carrie- tytułowa bohaterka powieści, to dziewczyna-geniusz. W wieku dziewiętnastu lat ukończyła studia na Harvardzie, od zawsze była szkolną prymuską i zdecydowanie bardziej ceni sobie towarzystwo książek niż ludzi. Dlaczego? Bo ludzie są dla niej zbyt głupi, a jeśli już trafi na kogoś, kto byłby w stanie dorównać jej IQ to z pewnością byłby to jakiś hipokryta, a przynajmniej z takiego założenia wychodzi bohaterka. Zapewne Carrie żyłaby dalej szczęśliwa w swojej samotni, gdyby nie terapeuta, który zalecił jej realizację 5-punktowego planu, a wyglądał on tak:
 1. Zrobić 10 rzeczy sprawiających radość.
 2. Zostać członkiem jakiejś organizacji lub klubu (aby spotykać się z ludźmi).
 3. Iść na randkę ( z naprawdę interesującym chłopakiem).
 4. Wyznać komuś (z wyjątkiem własnego terapeuty), ile dla niej znaczy.
 5. Bawić się w sylwestra (w gronie znajomych).

     Mimo że Carrie nie widzi w tym głębszego sensu, podejmuje wyzwanie, a z czasem zauważa, że wypełnianie kolejnych punktów, sprawia jej nawet pewną satysfakcję, jednak szybko okazuje się, że pozornie proste zadania, nie są wcale tak łatwe dla osoby, która rozważa każdy krok. Dopiero wychodząc do ludzi dziewczyna zauważa, jak wielki ma problem z komunikacją. Z biegiem czasu powoli zaczyna odczuwać potrzebę kontaktu z drugim człowiekiem, a wtedy świat staje się dla niej bardziej przystępny, a miłość znajduje się na wyciągnięcie ręki.

     Od kiedy zobaczyłam książkę, w zapowiedziach, bardzo mnie zaciekawiła. Opis był obiecujący. Liczyłam na zabawną powieść, przy której będę się dobrze bawić, ale otrzymałam coś więcej...

     Tak naprawdę powieść można czytać na dwa sposoby: możecie cieszyć się dowcipną narracją i ciekawymi wątkami, ale możecie również w całej tej grotesce, znaleźć chwilę na refleksje, nad własnym sposobem postrzegania świata. Sama wyniosłam z tej powieści zdecydowanie więcej, niż początkowo się spodziewałam. To nie tylko ciekawa historia ze sporą dawką poczucia humoru, to oryginalna powieść, która pod osłoną komizmu, pokazuje nam pozytywne strony interakcji międzyludzkich, ale też zmusza do refleksji nad moralnością i obnaża nas, z naszej własnej hipokryzji. Bez względu na to, czy jesteśmy aspołeczni, czy też nie stronimy od spotkań towarzyskich lubimy oceniać innych, wytykać ich błędy, niedoskonałości, sądzić ich moralność. Chętnie decydujemy czy coś jest dopuszczalne czy też nie, jedynie na podstawie tego czy sami postępujemy w taki sposób, jednak kiedy my dopuszczamy się podobnych występków zawsze znajdziemy usprawiedliwienie własnych poczynań.

„Carrie Pilby...” to niezwykle ciekawa, sarkastyczna powieść okraszona porcją poczucia humoru, napisana w niezwykle inteligentny sposób, gdyż pokazuje nam nasze własne wady w taki sposób, że czytanie o nich, sprawia człowiekowi przyjemność.

Polecam;)

Za możliwość przeczytania dziękuję wydawnictwu HarperCollins 


Carrie Pilby. Nieznośnie genialna [Caren Lissner] - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

28 komentarzy:

 1. Brzmi ciekawie, więc z wielką chęcią przeczytałabym tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam ja na liście do przeczytania i z chęcią to uczynię. Tym bardziej po tak pochlebnej opinii. Uwielbiam książki pisane dowcipnie i inteligentnie i dobrze, ż akurat te atuty przytoczyłaś.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam w planach. Książka zbiera dobre recenzje.

  OdpowiedzUsuń
 4. Brzmi ciekawie, nie powiem, że nie, ale nie do końca jednak ta książka stanowi chyba mój "must have". Może kiedyś. :)
  Pozdrawiam
  A.

  http://chaosmysli.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak najdzie Cię ochota na tego typu literaturę, polecam;)

   Usuń
 5. Bardzo lubię książki napisane w sarkastycznym stylu. Muszę się z nią zapoznać. ;)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też, dlatego ten sposób narracji bardzo przypadł mi do gustu;)

   Usuń
 6. Niebawem będzie i moja recenzja, ale już teraz zdradzę, że niestety jestem rozczarowana. Spodziewałam się czegoś zupełnie innego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O proszę, w takim razie czekam na Twoją recenzję;)

   Usuń
 7. Książkę polecę mojej dziewczynie:)
  Zaczynam Cię obserwować i zapraszam do mnie:)
  Recenzjonistycznie
  No Longer Nightmare

  OdpowiedzUsuń
 8. Naprawdę mam ochotę na coś oryginalnego i z nutą humoru. W taką pogodę, ciężko czytać coś przytłaczającego,więc szukam obecnie wesołych treści. Już wiem, po co sięgnąć ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też omijam w taką pogodę wszelkie ciężkie powieści. Mam nadzieję, że Ci się spodoba;)

   Usuń
 9. Zastanawiałam się nad tą książką, ale ostatecznie niestety wybrałam coś innego :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak będziesz miała jeszcze okazję, to polecam;)

   Usuń
 10. Druga recenzja tej książki, którą czytam, ale nadal nie :D Recenzja mnie zachęca i kusi, ale po prostu nie czuję, abym się z książką polubiła xD

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie zainteresowałabym się nią, gdyby nie dwie recenzje obok siebie. Jednak po opisie stwierdzam, że to jednak nie książka dla mnie.
  Pozdrawiam,
  isareadsbooks.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 12. Super, że oceniasz ją pozytywnie. Ja właśnie jestem w połowie tej książki i też mam dobre wrażenia. Chociaż jak dotąd brakuje mi genialności w Carrie. Jest neurotyczna, zamknięta w sobie i dziwna, ale żeby była genialna - nie zauważyłam. Może zmieni się to w miarę rozwoju akcji. :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wydaje mi się, że jej "geniusz" polega na szybkim przyswajaniu wiedzy, bo życiowo jest raczej nieporadna;)

   Usuń
 13. No to teraz sama nie wiem czy chce przeczytać. Chyba będę musiała się przekonaćna wwłasnej skórze czy książkami się spodoba, czy mnie zawiedzie jak Cyrysie.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję, za Twoją wizytę. Zostaw ślad swojej obecności...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
zBLOGowani.pl

Copyright © 2014 Książkoholiczka94 , Blogger