"Glatz"- Tomasz Duszyński

 


    
W ostatnim czasie miłością wielką i absolutną pokochałam Kłodzko. "Zwykłe-niezwykle" miejsce z bogatą historią i niepowtarzalnym klimatem, sprawia, że spacerując malowniczymi uliczkami, mijając kolejne renesansowe kamienice, człowiek potrafi naprawdę "złapać oddech" i wyciszyć umysł. I to właśnie wizyta w mieście nad Młynówką zainspirowała mnie, do zapoznania się z kłodzką serią "Glatz".

    Tomasza Duszyńskiego-autora serii- możecie znać z szeregu różnorakich działalności; był dziennikarzem radiowym (m.in. w RMF FM), scenarzystą gier, autorem powieści fantasy, opowiadań dla dzieci i regionalnych publikacji historycznych, jednak mnie zaintrygowała czterotomowa seria kryminałów historycznych "Glatz" i to właśnie pierwszy z jej tomów, chciałabym wam dziś przedstawić. 

    Akcja powieści przenosi nas do roku 1920, kiedy to Kłodzko znajduje się pod panowaniem Prus. W mieście jeszcze pobrzmiewają echa niedawno zakończonej wojny, gdy dochodzi do kolejnej tragedii; na moście św. Jana zostają znalezione okaleczone zwłoki. Szybko wychodzi na jaw, że ledwie kilka dni wcześniej zastrzelono wysokiej rangi oficera. W mieście zaczyna panować popłoch, a  wszyscy zadają sobie pytanie: czy oba morderstwa są ze sobą powiązane?  Powszechne poruszenie budzi również pojawienie się tajemniczego i dość kontrowersyjnego kapitana Wilhelma Kleina, który, specjalnie do pomocy przy rozwiązaniu sprawy, został sprowadzony z Berlina.

    W ostatnim czasie sporą popularnością cieszą się powieści "retro", osadzone w konkretnej przestrzeni historycznej. Na każdym kroku możemy trafić na powieści "inspirowane" literaturą obozową, średniowieczne romanse i historie zakazanej miłości bohaterów znajdujących się po przeciwnych stronach barykady. Nie brakuje również kryminałów retro. Szczerze mówiąc, żaden z tych gatunków nie należy do moich ulubionych i książka musi wyjątkowo przykuć moją uwagę, bym zdecydowała się na jej lekturę. Tak też było w przypadku "Glatz". Lubię czytać powieści, którym akcja osadzona jest w znanych mi miejscach. Spacer uliczkami, które na kartach książek przemierzali bohaterowie zawsze ma w sobie pewną magię, dlatego też, jadać do Kłodzka zapakowałam książkę do walizki i pochłonęłam w czasie kilkudniowego urlopu.

    To co już na początku rzuca się w oczy to bardzo plastyczny język i lekkość z jaką autor wplata do powieści wątki historyczne. Widać, że jako regionalista posiada ogromną wiedzę o miejscach, w których osadził akcję, jednak nie próbuje przytłoczyć czytelnika ogromem faktów, co osobiście bardzo cenię, bo nie sztuką jest "pochwalić się" całą swoją wiedzą, sztuką jest wyselekcjonować informacje tak, by jak najwięcej z nich zostało w głowie odbiorcy, jednocześnie nie męcząc go nadmiarem faktów.  

    Bardzo przypadła mi do gustu tematyka powieści. Całość opiera się na wątku kryminalnym, który jest podstawą powieści, ale w międzyczasie pojawiają się również nawiązania do symboli i rytuałów, co zawsze stanowi ciekawe uzupełnienie fabuły.
    Na uwagę zasługują również bohaterowie, których kreacja jest pierwszorzędna- zwłaszcza postać Kleina skradła moje serce- niezwykle tajemniczy, momentami wręcz mroczny bohater z bagażem ciężkich, życiowych doświadczeń. Inteligentny, charakterny, a przy tym obdarzony niezwykłą intuicją- ma absolutnie wszystko, co powinien mieć rasowy detektyw.

    "Glatz" było moim pierwszym, ale z pewnością-nie ostatnim spotkaniem z twórczością Tomasza Duszyńskiego. Autor zachwycił mnie swoim warsztatem literackim. "Glatz" to niebanalna, tajemnicza, nieco mroczna a przy tym niezwykle klimatyczna powieść, która naprawdę urzeka czytelnika, a wciągająca historia, pełna mylnych tropów i zaskakujących zwrotów akcji trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony, nie dając o sobie zapomnieć nawet po zakończeniu lektury. Zdecydowanie polecam wszystkim fanom gatunku, a ja wkrótce sięgam po drugi tom. 


Tytuł: Glatz
Autor: Tomasz Duszyński
Wydawnictwo:
Sine Qua Non
Data premiery: 24.04.2019 r.
Ilość stron: 408
ISBN: 9788381291903

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję, za Twoją wizytę. Zostaw ślad swojej obecności...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
zBLOGowani.pl

Copyright © 2014 Książkoholiczka94 , Blogger