Majowe premiery wydawnictwa Psychoskok

Dziś mam dla Was garść premiery wydawnictwa Psychoskok;)



"Młodości szczęśliwa"- Zdzisław Brałkowski

Książka jest pierwszą z planowanego cyklu „Zza zasłony czasu” – zbiorem opowiadań, wspomnieniami z lat dziecięcych i młodzieńczych, również szkolnych; napisaną zprzymrużeniem oka. Adresowana jest do młodzieży oraz dorosłych. Opowiadania obejmują lata 60. i 70. XX wieku, na kanwie wspomnień autora-narratora, z podwórka i szkoły. Opowiadania tak śmieszne, jak i poważniejsze. Były to czasy, kiedy życie było dużo skromniejsze, a dorośli, w tym nauczyciele, mogli mieć i mieli dużo twardszą rękę. Za to w głowach dzieci i młodzieży rodziły się pomysły, które u rodziców powodowały palpitację serca. Młodsi czytelnicy mogą porównać ówczesne lata z ich dzisiejszym życiem, a starsi przywołać własne wspomnienia. W tle przewija się historia miasta Grudziądza, w którym wychował się autor, Polski i świata.



"O zmierzchu"- Barbara Wrzesińska

Tomik poezji „O zmierzchu” to zbiór kilkudziesięciu wierszy autorstwa Barbary Wrzesińskiej. Jej poetyckie utwory mają konstrukcję zbudowaną na różnej liczbie wersów. Dominującą propozycją są wiersze z czterema wersetami w każdej zwrotce. Co ciekawe, poetka zastosowała różnorakie rymy, w tym dla przykładu żeńskie, męskie, ale także daktyliczne. Biorąc pod uwagę inne ich rodzaje oraz układy, możemy łatwo zauważyć rymy dokładne i niedokładne, parzyste i nieparzyste, banalne i wyszukane. Wszystkie wiersze oscylują wokół ludzkich przeżyć i stanów duchowych, dlatego głównym nośnikiem treści są uczucia, emocje i stany duchowe. Jedyny wiarygodny i miarodajny (choć to w dużej mierze materia gustu) sposób prezentacji poezji to jej próbka. Wniknijmy zatem w aurę wiersza napisanego w symboliczny dzień Nowego Roku, o zagadkowym tytule „Tajemnicze cmentarze”, aby poczuć smak literackiej kuchni poetki.



"Drzwi"- Aleksadra J. Starostecka

Tomik podzielony jest na dwie części, jakby skonstruowany został z dwóch pokoi (dwa rozdziały) i dwóch par drzwi. Po przekroczeniu pierwszych znajdujemy się w świecie smutku, melancholii, depresji, samotności, niezrozumienia. Przejście przez drugie drzwi powoduje, iż uczuciowość i emocjonalność nabiera życia, zaczyna tęsknić, szukać, zdrowieć, kwitnąć. Co najważniejsze, każdy z wierszy niesie z sobą mnóstwo pozawerbalnych treści. Niełatwo jest wybrać jakiś reprezentatywny wiersz, dlatego symbolicznie pierwszy i ostatni, alfa i omega.




"Awanturnicy"- Mateusz Juszczyk

Akcja książki rozpoczyna się w Gdańsku, w 1647. Szkutnik – Marcin Seradzki traci pracę a bliska mu osoba – wuj Henryk umiera. Marcin załamuje się. Jego los odmienia się kiedy na drodze spotyka, Kurlandzkiego księcia Jakuba Kettlera, który proponuje mu pracę w Kurlandzkich stoczniach. Zabiera on Marcina w podróż po Rzeczypospolitej. Bohaterowie zaprzyjaźniają się w drodze, a Marcin uczy się wielu nowych rzeczy. Spotyka także wspaniałe osobistości, między innymi króla Władysława IV. Buduje wielki okręt, dla Jakuba Kettlera i tym samym staje się najsławniejszą osobistością w kurlandzkich tawernach. Widząc potencjał i talent Marcina, Jakub Kettler wysyła gdańskiego szkutnika do Anglii u boku kapitana nowego okrętu Alberta Schella i dygnitarza Thomasa Uberta. Wątek miłosny, przygody z piratami, tubylcami to tylko kilka z licznych perypetii, jakie przeżywa główny bohater tej powieści.




"Życie podziemne Julii"- Patrycja Koza

Literatura kobieca, kontrowersyjna, przepełniona erotyzmem i brutalnością otaczającej nas rzeczywistości. Książka szczera do bólu, wywołująca w czytelniku szereg sprzecznych uczuć. Dzieło, które szokuje i zmienia postrzeganie kobiet. Akcja toczy się we współczesnym dużym polskim mieście. Julia, główna bohaterka przeżywa bolesne rozstanie, pocieszą ją jej przyjaciółka Marta. Julia szuka ukojenia w przygodnym seksie, kilkakrotnie spotyka się z nieznajomymi w tym celu. Flirtuje też z kolegą z pracy, Piotrem, ich relacja stopniowo rozwija się. Bohaterka książki zmienia się wraz z upływem czasu w zupełnie inną osobę, niż ta, którą była przed rozstaniem, wszystko jednak prowadzi ją do poznania siebie i swoich prawdziwych potrzeb.



"Amerykański sen"- Michał Majewski

Książka przeznaczona jest dla miłośników prozy miłosnej, jako że zawarte w niej miniatury ukazują różne odcienie kochania, i te liryczne, i te pozbawione magii lub wręcz przesycone elementami egzystencjalnymi. Jest to zbiór 10 miniatur o zróżnicowanej tematyce, jednak wspólnym mianownikiem jest tu miłość, różne jej odcienie, to, jak wpływa na losy bohaterów, jakie je determinuje, w jaki sposób potrafi sprawiać, iż bohaterowie przechodzą przemianę duchową, ważnym jest też motyw kochania jako siły sprawczej w życiu człowieka, czym jest dzięki niemu lub kim nie jest, gdy jest samotny. Ważny jest też kontekst seksualny jako częsty motyw tych utworów.


Który tytuł wpadł Wam w oko?;)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję, za Twoją wizytę. Zostaw ślad swojej obecności...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...




zBLOGowani.pl

Copyright © 2014 Książkoholiczka94 , Blogger