"Perełka"- Patrick Modiano

Patrick Modiano i „Perełka”- Dłuższą chwilę siedziałam z laptopem na kolanach i książką w ręce, zastanawiając się, co właściwie, chcę wam powiedzieć na temat „Perełki” i doszłam do wniosku, że... nie wiem.
Naprawdę, już dawno żadna książka nie budziła w mnie tak sprzecznych emocji.

Sięgnęłam po nią tak naprawdę z 2 powodów:
1. Akcja toczy się w Paryżu (nałogowo czytam wszystkie książki, których akcja toczy się w tym mieście, więc jak macie takowe tytuły do polecenia to chętnie przeczytam)
2. Modiano otrzymał, za tę pozycję literacką nagrodę Nobla 2014 roku (Wiecie NOBEL- to zobowiązuje, tak przynajmniej myślałam)

Książka opowiada o losach dziewczyny, która po 12 latach spotyka swoją matkę, może nie byłoby to jeszcze aż tak szokujące, gdyby nie fakt, że do tej pory Thérèse (główna bohaterka) myślała, że jej matka zginęła przed laty w Maroku, jednak prawda okazuje się inna...

Tak naprawdę, w przypadku „Perełki” ciężko mówić o jakiejś rozbudowanej fabule, bo jej nie ma.
Autor bazuje głównie na wspomnieniach bohaterki, a obecne życie tytułowej Perełki, jest tylko pretekstem do przywołania kolejnych wydarzeń z przeszłości.

Ta książka nie jest o konkretnych wydarzeniach, a raczej o odczuciach: o bólu, żalu, samotności, pewnej alienacji od świata, ale i chęci zamknięcia pewnego rozdziału i pójścia na przód...

Ciężko mi powiedzieć z pełną stanowczością, czy powinniście sięgnąć po „Perełkę”. Dla mnie ta książka była swojego rodzaju ciekawostką, ale chyba nie zdecydowałabym się sięgnąć, po podobną pozycję.
Język jest czytelny, a książka liczy zaledwie 170 stron i chyba tylko dlatego przeczytałam ją do końca, gdyby miała np. 400 stron chyba nie odważyłabym się przeczytać jej do końca.
Smutek aż wylewa się z jej stron, ból udziela się, a pozytywne nastawienie do świata stopniowo się ulatnia, mniej więcej w połowie lektury, zaczyna się patrzeć na świat oczami bohaterki... i to jest najbardziej przerażające.

Myślę, że mogę polecić „Perełkę” tym, którzy lubią powieści psychologiczne, jednak jeśli szukacie w książkach chwili radości, pozytywnej energii i powodu do uśmiechu... to nie jest książka dla was.


Perełka [Patrick Modiano] - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

2 komentarze:

 1. Dziękuję za recenzję! Pozycja ta zaintrygowała mnie z tych samych powodów co Ciebie. Po Twoim tekście na razie nie będę po nią sięgać- to nie jest chyba ten czas.

  Pozdrawiam!
  Marta

  zooweroniki.blog.pl

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiesz, według mnie to jest książka dla bardzo wąskiego grona odbiorców, a ja chyba niestety do niego nie należę;) A ty, jeśli po mojej recenzji czujesz, że to nie jest dla Ciebie, to odpuść, bo nie ma sensu się męczyć;) W końcu czytanie, to ma być przyjemność;)

   Pozdrawiam;)
   A bloga chętnie odwiedzę;)

   Usuń

Dziękuję, za Twoją wizytę. Zostaw ślad swojej obecności...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © 2014 Książkoholiczka94 , Blogger